Kliknutím se vrátíte na úvod webuRecenze kolimátoru 2x42 Gamo

V této recenzi zhodnotím celokovový kolimátor 2x42 od firmy Gamo. Mám ho přidělaný na zbrani M15A2 Carbine od CA, která zde již byla recenzována. Kolimátor je připevněný na montážní liště na přepravním uchu zbraně.Co to je kolimátor:

Kolimátor je optické zaměřovací zařízení, kterým se díváte na cíl přes průhlednou čočku, na kterém se odráží červená tečka v nekonečnu. Tuto tečku nepřítel nevidí. Je jedno, kde je tečka, jestli na pravém horním okraji čočky, uprostřed, nebo dole, vždy ukazuje na stejné místo, tj. kolimuje. Kolimátor nezvětšuje (v našem případě zvětšuje 2x, ale je to vyjímka). Zaměřování je mnohonásobně rychlejší než u klasických mířidel, protože zde nemusíte dávat do jedné roviny mířidla s cílem. Stačí pouze na cíl zaměřit tečku a střítet. Přes kolimátor se dívá oběma očima, díky tomu máte lepší přehled po bojišti než s klasickými mířidly, kdy se musíte soustředit na srovnání mušky. Kolimátor se nejlépe využije při boji v budovách (CQB), protože zde je důležitá co největší rychlost zaměření. Nejčastější použití je u útočných automatických pušek. Barva zaměřovací tečky se vyrábí buď červená nebo zelená. Místo tečky se může použít kříž nebo kruh.

Funkce kolimátoru:


Zpracování:

Je to 1x30mm kolimátor s odšroubovatelným nástavcem pro zvětšení 2x o velikosti 42mm. Pro zaměření slouží červená tečka. Celý vnější obal je z kovu, jedině vychylovací tubus pro tečku je z plastu. Všechny čočky a sklíčka jsou ze skla. Optická soustava je velmi kvalitní a nedochází k žádným zkreslením jako tomu bývá u levných kolimátorů. Povrchová úprava kolimátoru je na vysoké úrovni, ani po cca 10 akcích se vůbec nepoškrábal (zrovna v rukavičkách se zbraní nejednám). Na ris lištu se kolimátor připevňuje pomocí 2 šroubů, přední je posuvný na kolejničce dlouhé cca 3cm. Kolimátor oproti ostatním zvětšuje 2x, přední část s optikou lze odšroubovat, pak je z něho klasický kolimátor 1x30mm bez zvětšení. Nástavec má hodně závitů, proto se nemusíte bát, že byste je strhly. Po odstranění nástavce je vidět čočka, kde se odráží zaměřovací tečka, ta je antireflexní. Tečka má 7 stupňů intenzity svítivosti.

Vzhled:


Obsluha:

Kolimátor se připevňuje na širokou ris lištu (20-25mm). Utažení k této liště se provádí pomocí 2 šroubů s matkama, které se mohou utahovat bez použití nástroje. Pro zapnutí zaměřovací tečky se otočí největší kolečko navrchu kolimátoru. Pro určení intenzity svítivosti slouží stupnice o 7 krocích, aktuální hodnota je nad bílou tečkou na pravé straně kolimátoru. V tomto kolečku je umístěna 3V baterie, dostanete se k ní odšroubováním víčka. To je vodotěsné, proto se nemusíte bát mít kolimátor na dešti. Kolimátor se musí "nastřelit", tzn. když poprvé připevníte kolimátor na zbraň tak musíte zaměřovací tečku seřídit podle toho, kam vám střílí zbraň. To se provádí pomocí 2 štelovacích šroubů, ty slouží na horizontální a vertikální posun. K těmto šroubům se dostanete tak, ze odšroubujete malé kovové krytky na kolimátoru. Pak už jde vidět seřizovací šroubek, otáčením doleva/doprava se mění poloha zaměřovací tečky. Šroubky jsou chráněny proti samovolnému posuvu pomocí záklapek, které při seřizování cvakají.Zkušenosti při používání:

S kolimátorem jsem se hned zžil, při CQB jsem pochopil jeho výhody, protihráče jsem zabíjel rychle a s takovou přesností, že jsem tomu sám nemohl uvěřit. na CQB jsem si zvykl odmontovávat nástavec se zvětšováním. Ani v lese se kolimátor neztratil, měl jsem lepší rozhled a s dvojnásobným zvětšením jsem lépe poznal, kam přesně létají kuličky. Míření s oběma otevřenýma očima je ale težší, než bez zvětšení. Od prvotního nastřelení jsem nemusel nijak zásadně měnit polohu tečky a to kolimátor oddělávám ze zbraně při přepravě. Osobně mi více vyhovuje tento tubusový kolimátor než otevřený, na této zbrani vypadá lépe a je i robustnější.Montážní ris lišta na přepravním uchu zbraně:

Tuto montážní lištu jsem si vybral z jednoduchého důvodu a tím je cena. Je to nejlevnější kovová ris lišta na zbraně typu M4/M16 na našem trhu, co jsem našel. Její výhoda je robustnost a jak úzká tak i široká montážní lišta. Nevýhodou je váha a nemožnost použití klasických mířidel.Závěr:

S kolimátorem jsem na naučil hrát téměř okamžitě, pro airsoft je naprosto nejvhodnější. Rychle se s ním zaměřuje, umožňuje střílet s oběma otevřenýma očima a zvětšení 2x je pro airsoftovou hru naprosto dostačující. S klidným pocitem u srdce vám mohu tento kolimátor doporučit. 100% splňuje všechny požadavky, které kolimátor má mít. S cenou 1300kč včetně pošty se ještě řadí k levným kolimátorům. Pro někoho může být nevýhodou jednoduchý design. Mě se pouze nelíbí, že zbrani se posunulo těžiště ještě více dopředu a o pár deka zbraň ztěžkla, při první akci to bylo dost znát, ale jsem si už zvyknul.

Připevněný kolimátor na zbrani:


Kde se to dá sehnat:
Kolimátor 2x42 Gamo
Montážní báze pro M16 - Classic Army

Návod napsal Jeff, člen teamu www.chrudim.cz/airsoft.
zpět