Kliknutím se vrátíte na úvod webu











Vzhledová úprava zbraně M15A2 Carbine od firmy CA

Tuto zbraň jsem koupil starší a nyní jí táhne ke třem letům. Během jejího úžívání jsem udělal pár modifikací a úprav, s kterými bych se s vámi rád podělil. Konkrétně se jedná o nastřik zásobníku, udělání patinky na zbrani, zadělání děr v předpažbí a výměny šroubků v čepech


Historie zbraně:

Jak jsem psal v úvodu, zbraň už není nejnovější, léty používání se její kovové tělo značně opotřebovalo. Rozbila se mi na ní akorád natahovací páka a teď je nefunkční (stejně byla pouze na okrasu). Má už nastříleno kolem 80 000 kulí (v základu) a musel jsem na ní pouze jednou vyměňit píst, hlavu pístu, a hopovou gumičku. Její spolehlivost musím hodnotit velice kladně, snad nikdy mě v akci nenechala ve štychu, ale menší problémy jsem s ní měl:
- Přestal mi fungovat točák, praskl v něm plastový střed kola, co drží pružinu. Vyřešil jsem to výrobou kovového středu.
- Opalovaly se mi kontakty, vyřešil jsem to pomocí spínání přes relé (návod bude v budoucnu).
- Dále byl problém v hopu, ale o tom až v budoucím návodu.


Zbraň z uživatelského pohledu:

- M15A2 Carbine je velikostně univerzální zbraň pro použití jak do lesa, tak i do budovy. Zapracovaní je vyvedeno precizně do nejmenšího detailu spolu s unikátním sériovým číslem na každé zbrani. CA ji vyrobilo velmi robustní, nikde nic nevrže ani nekývá, kovové tělo dodává pocit, že držíte ostrou verzi. Zamlouvá se mi výsuvná pažba, kterou si rád měním v různých situacích. Točák dodávaný spolu se zbraní je veliká výhoda, nemusím se strachovat, že mi v nejnevhodnější chvíli dojdou kule.
- Co bych vytknul je umístění baterie do predpažbí, těžiště zbraně je příliš vepředu. Špatně se dívá přes mířidla, v šeru se ztrácejí a mají malý úhel periferního vidění (bohužel to není chyba CA, ale výrobce ostré zbraně). Hopový mechanismus je velmi špatně udělaný, ladění je hrubé a zajištění proti posunu nedostatečné. Pro mě jako leváka se hůře ovládá páčka pro změnu režimu střelby. Zásobník se trochu viklá, na střelbu to nemá vliv.

Foto zbraně:


Nástřik zásobníku a udělání patinky:

- Klasický šedivý zásobník mi velmi kontrastoval se zbytkem zbraně v černé barvě, proto jsem se rozhodl ho také načernit. Nejdříve jsem vyndal celý plastový vnitřek. Stačí odšroubovat šroubek vespodu zásobníku, zmáčknout plastové zarážky na obou bocích a vytáhnout celý vnitřek horem zásobníku. Pro nástřik jsem použil dvě tenké vrstvy černého matného spreje MOTIP. Ten vydží velmi mnoho.
- Na fotkách je zásobník poškrábaný, udělal jsem to naschvál, protože po nástřiku se zásobník vůbec nehodil k poškrábanému tělu zbraně. Pro umělé vytvoření patinky jsem vzal šroubovák a jemně odstranil část nástřiku na rozích, hranách a vystouplých plochách. Patinka musí mít různé délky, tvary a tloušťky. Pamatujte, někdy méně znamená více. Mě se na zásobníku už udělala i "přírodní" patinka.
- Pokud si chcete na novou zbraň udělat patinku, tak poškrábejte hrany částí zbraně, které vystupují např. přepravní ucho, šachta zásobníku, ústí hlavně... a všechny používané části zbraně jako je kohoutek, pojistka zásobníku, natahovací páka, seřizování mířidel... Nebruste to dohola, měli by tam zůstat ostrůvky původní barvy. Samozřejmě k této úpravě musíte mít kovové tělo zbraně.

Foto zásobníku:


Zamezení viklání zásobníku v šachtě:

Při koupi zbraně se zásobník viklal ve zbrani, sice to nemělo žádný vliv na funkčnost, ale nechtěl jsem to tak nechat. Koupil jsem si pěnovou pásku o tloušťce 1mm s jednou stranou s lepidlem a druhou stranou s hladkým a odolným povrchem. Pro lepší a přešnější připevnění na šachtu zásobníku jsem celou zbraň rozebral a vyndal mechabox. Pásku jsem připevnil z té strany těla, kde není zobáček zachycení zásobníku. Ve výsledku se zásobník téměř neviklá.

Foto šachty:


Zadělání děr v předpažbí:

V předpažbí jsou standardně díry. Sice je to realistické, ale jsou přes ně vidět kabely a baterie. Často se mi dovnitř předpažbí zanášel nepořádek a při dešti nebo sněhu jsem se bál, aby se mi nezktratovala nebo nezoxidovala elektroinslace. Pro zakrytí jsem použil neprůhlednou černou folii, kterou jsem zevnitř předpažbí přilepil pomocí sekundového lepidla.

Foto předpažbí:


Výměna šroubků v čepech:

Původní šroubky v čepech na těle zbraně šly povolit pouze imbusovým klíčem. Samozřejmě není problém si tento klíč koupit, ale co když například potřebujete na akci vyndat z hlavně zaseklou kuličku a sháníte nářadí u spolubojovníků? Podle mých zkušeností se dá sehnat křížový nebo rovný šroubovák, imbus požadované velikosti téměř nikdy. Taková maličkost pak dokáže otrávit zbytek dne. Není nic jednoduchého než tyto šroubky nahradit, já zvolil s hlavou pro křížový šroubovák. Je to konkrétně šroubek M3x10 s vystouplou hlavou. Černý jsem nesehnal, tak jsem ho také nastříkal (chraňte proti nástřiku závit). Sice tyto šroubky nevypadají tak hezky jako originální, ale daleko lépe se dostanete do zbraně.

Foto šroubků:


Návod napsal Jeff, člen teamu www.chrudim.cz/airsoft.
zpět