Kliknutím se vrátíte na úvod webu











Návod na levné automatické nabíjení/vybíjení baterií pro AEG

Jako spousta jiných lidí jsme i v našem teamu řešili při koupi AEG zbraní, jak za co nejmenší finance nabíjet baterie.
Můj návod zahrnuje vybíječku, která automaticky odpojí baterii, když je vybitá na požadované napětí. Dále nabíječku, která se po určité době nabíjení sama vypne.

UPOZORNĚNÍ: Autor článku nenese žádnou zodpovědnost za možné poškození Vaší zbraně či zdraví způsobené při provádění níže popsaných postupů. Pracujete s plným vědomím toho, co děláte!


Vybíjení baterie:

- Akumulátory jsou vybité, když hodnota napětí na jednom článku je v rozmezí 0,9V - 1V, proto je nelze vybíjet "co to dá", protože se tím akumulátory hodně ničí.
- Vybíječka pracuje na jednoduchém principu. Pokud na baterii poklesne hodnota napětí pod zenerovo napětí + minimální napětí pro funkčnost relé, dioda přestane vést proud a rozpojí obvod. Všechen potřebný materiál stojí kolem 100kč.
Na tomto obrázku je schéma zapojení vybíječky:


Schéma vybíječky na baterie
Popis schématu:

- Akumulátor se připojí k obvodu pomocí stejného konektoru, který je na něm, pozor na přepólování, pak by vybíječka nefungovala.
- Tlačítko slouží k počátečnímu zapnutí obvodu, nejlepší je na to použít jakékoliv tlačítko do panelu
- Relé slouží k tomu, aby zenerovou diodou neprocházel velký proud a taky slouží pro rozpojení obvodu. Je důležité, aby se použilo přesně toto relé, protože u jiných může být hodnota napětí při rozpojení relé jiná, u tohoto je cca 1.4V. Ve schématu jsou kontakty směrem nahoru. Může se případně použít i jiné relé, ale musí být na 5V a minimálně na 3 A, hodnota zenerovy diody se tomuto relé pak musí přizpůsobit.
- Žárovku jsem použil ze staré škodovky na 12V, pro baterie do 1000mAh doporučuji používat max. 15W žárovku, pro vyšší kapacitu 21W. Připevnil jsem ji do patice, která se také používá ve škodovce, k sehnání v jakékoliv mototechně za pár korun.
- Zenerova dioda stačí 1.3W, protéká jí minimální proud. Pro pack se 7 články (8.4V nominální napětí) se použije zenerova dioda se stabilizačním napětím 5.6V (vypínací napětí cca 7V), pro 8 článků (9.6V nominální napětí) se použije zenerova dioda se stabilizačním napětím 6.8V (vypínací napětí cca 8.2V).

Seznam součástek:
Název Popis Odkaz na GME
Malý konektor plast samec, zelezne kontakty samice PFH06-02P, PFF06-01F
Velký konektor plast samec, zelezne kontakty samice PFH08-02P, PFF08-01F
Zenerova dioda pro 7 pack, 5.6V 1.3W BZX85V005.6
Zenerova dioda pro 8 pack, 6.8V 1.3W BZX85V006.8
Relé Ras 5V 15W přepínací RELRAS0515
Tlačítko do panelu červené P-PB303B
Krabička 38x90x65, plastová U-KP01
Patice na 12V žárovku do auta obchod s autodíly
Žárovka do auta 12V 15W nebo 21W obchod s autodíly
Foto vybíječky:

Inspiraci na tuto vybíječku jsem našel v jednom příspevku na airsoft-portále od uživatele jménem Martinsix s domovskou stránkou www.sweb.cz/pscb

Nabíjení baterie:

- Pokud máte jako zdroj nabíjení nabíječku přiloženou ke zbrani nebo jinou, co nemá funkci automatického ukončení, tak si stačí potřebný nabíjecí čas spočítat pomocí skriptu na webu airguns. - Akumulátor musí být před každým nabíjením plně vybitý, aby nedocházelo k paměťovému efektu (u NI-CD) a aby se vycházelo vždy ze stejného stavu akumulátoru.
- Akumulátor by se při nabíjení neměl skoro vůbec zahřívat, ale na konci nabíjecího cyklu bude více teplý. Pokud by byl akumulátor zahřátý tak, že na něm neudržíte ruku, ukončete ihned nabíjení, mohl by se akumulátor zničit.
- Jako časovač pro vypnutí nabíjení slouží spínací zásuvka. Na té nejlevnější se dá nastavovat krok po 15 minutách s cyklem 24hodin, pro naše účely to bohatě stačí. Tato zásuvka se dá sehnat kolem 100kč.
- Za málo peněz lze udělat nabíjení baterie, u kterého si člověk nemusí hlídat čas a také se už nemusí bát, že by baterii poškodil vlastním nedopatřením. Samozřejmě, že toto řešení není lepší než profesionální nabíječky za tisíce korun, ale pro amatérské nabíjení to bohatě stačí.

Foto nabíječky a spínací zásuvky:


Vybíjení a nabíjení baterie v jednom:

- Pomocí jednoduchého triku lze mít vybíječku a nabíječku, aniž by se musela přepojovat baterie po vybití na nabíječku.
- Na nezapojený pin na relé u vybíječky stačí zapojit nabíječku podle schématu pod tímto textem. Jediné, co se musí ošetřit, aby se nespustila nabíječka před skončením vybíjení. Sice to baterii nijak neublíží, ale doba nabíjení bude o tento čas zkrácena. Řešení je velmi jednoduché, stačí nastavit na spínací zásuvce dostatečně dlouhou dobu před zahájením nabíjení, aby se baterie stačila vybít (pro polovybitou baterii by měli 2 hodiny bohatě stačit).
- Po zmáčknutí tlačítka se baterie vybije a jakmile se vybíjení vypne, bude vše připraveno na nabíjení. Pozor, než se zmáčkne tlačítko je zapnut režim nabíjení!

Schéma vybíječky na baterie

EDIT:

- Dnes (říjen 2009) se vyplatí koupit nabíječku MW6168 pro Ni-Cd a Ni-Mh akupacky, která umí články inteligentně vybíjet, nabíjet a ukončit nabíjení za cenu kolem 400Kč.
- Nicméně tato vybíječka si zde najde také uplatnění, protože nabíječka MW6168 má velmi pomalé vybíjení a vysokokapacitní akumulátory může vybíjet i 10hodin, takže jestli nemůžete nebo nechcete čekat tak dlouho, postavte si vybíječku.
- Lze ji koupit v Tipě nebo v GME. Lze ji sehnat v mnoha jiných obchodech, tyto jako příklad stačí.
- Pokud máte baterii s malým konektorem, použijte redukci z velkého nebo přepájejte konektor na nabíječce.
- !!!POZOR velký a malý konektor mají přehozené polarity


Návod napsal Jeff, člen teamu www.chrudim.cz/airsoft.
zpět