Kliknutím se vrátíte na úvod webu











Opravy a úpravy zbraně M15A2 Carbine

V tomto návodu popíšu opravu příliš volného mechanismu na štelování hop-upu, opravu zničeného středu kolečka v točáku a výrobu ochranného sklíčka proti prostřelení kolimátoru na zbrani M15A2 Carbine.



Úvod:

- Přestal mi fungovat točák, praskl v něm plastový střed kola, co drží pružinu. Vyřešil jsem to výrobou kovového středu.
- Dále byl problém v hopovém mechanismu, který byl příliš volný a sám se roštelovával. Stačilo dát gumovou podložku pod šroub na štelovacím kolu.
- Koupil jsem si kolimátor 2x42 Gamo. Bál jsem se, že by mi mohl nepřítel poškodit čočku vystřelenou kuličkou, proto jsem vyrobil ochrannou krytku, kterou ani velmi silné airsoftové zbraně neprostřelí.



Oprava točáku::

- Jednoho krásného dne mi přestal fungovat točný zásobník, ať jsem točil s kolečkem sebevíc kuličkám se nechtělo ven ze zásobníku. Když jsem ho rozebral, hned jsem uviděl původce problému. Plastový střed kola, který natáčí pružinu prasknul. Nejříve jsem se zlobil, proč výrobce použil na nejvíc namáhanou část plast, ale na druhou stranu zásobník vydržel podat přes 60 000 kulí, takže se nebylo čemu divit.
- Jelikož jsem nechtěl kupovat úplně nový točák za 1000kč kvůli takovéto banální závadě, rozhodl jsem se udělat železný střed tohoto kolečka.
- Oměřil jsem velikost prasklého středu a otec mi v práci vysoustružil polotovar z celi. Základnu jsem obrousil do tvaru čtverce (může mírně vyčuhovat směrem k pružince), protože kulatá by se mohla v kolečku protáčet. Do základny jsem udělal závit M3 dlouhý cca 7mm pro šroubek se závitem dlouhým 5mm a nahoře jsem malou pilkou na železo udělal výřezy pro uchycení pružiny. Uprostřed kolečka jsem vybrousil čtvercovou díru, do které natěsno zapadnul nový kovový střed. Tento výřez se musí udělat co nejplecizněji, aby se střed v kolečku neviklal, a aby byl přesně uprostřed. Jinak by se mohlo stát, že by se vám při natáčení zásobníku schovalo kolečko tak hluboko dovnitř, že byste s ním nemohli otáčet. Stejně tak musí být střed v pravém úhlu s kolečkem, pokud by tomu tak nebylo, kolečko by při točení drhlo o stěny zásobníku.
- Když jsem měl vše slícované, tak jsem spoj kolečka, středu a závitu se šroubkem zalil epoxidovým lepidlem a po cca 24 hodinách dobrousil přebytky. Nakonec jsem střed nastříkal barvou, abych zabránil korozi (ale asi bude lepší vazelína, protože se barva po chvíli na některých místech oloupala).

Foto vnitřku opraveného zásobníku:


Oprava mechanismu na štelování hop-upu:

- Po nějaké době používání zbraně se mi začalo stávat, že se během akce měnil dostřel zbraně k horšímu, musel jsem po čase znova nastavit hop-up. Postupem času se to zhoršovalo natolik, že po vystřelení cca 50 nábojů zbraň dostřelila stejně daleko jako manuálka. Všimnul jsem si, že kolečko na štelování hop-upu se po výstřelu, díky nárazu hlavy pístu, mírně pootočilo. Utažení šroubku nepomohlo, stále tam byla veliká vůle.
- Tento problém jsem vyřešil velmi jednoduše, mezi šroubek a štelovací kolo jsem vložil gumovou podložku. Dá se koupit, ale stačí i vystříhnuté kolečko z píchlé duše od kola. Štelování je teď tužší, ale zato přesnější a hlavně se už hop-up samovolně neroštelovává.

Foto opraveného Hop-up:


Výroba ochranné krytky kolimátoru:

- Nechtěl jsem, aby se mi zničil kolimátor od nepřátelské střelby. Hlavně v CQB se hraje na velmi malé vzdálenosti, tudíž riziko zničení kolimátoru je velmi vysoké.
- Ochrannou krytku jsem vyrobil z polykarbonátové destičky, která se dá koupit v jakémkoliv obchodě pro dílnu za cenu nepřevyšující 30Kč. Já jsem sehnal destičku o velikosti 100x100x1,5 (vše v mm) pokrytou ochrannou fólií. Tuto fólii doporučuji sundat co nejdýl, aby se povrch nepoškrábal.
- Nejdříve jsem si na ochrannou fólii nakreslil kolečko. POZOR! nepoužívejte kružítko s kovovým hrotem, poškodili byste povrch destičky. Posléze jsem vystříhnul toto kolečko nůžkami na látku s menším přesahem.
- Vysřihlé kolečko jsem přilepil pomocí chemoprenového lepidla k železné objímce kolimátoru i přesahem. Po zaschnutí lepidla jsem pomocí ostrého nože ochrannou krytku seřízl tak, aby nepřesahovala objímku.
- Kšilt je tam pouze z estetického hlediska, je vytvarován z 1mm tlustého plechu a následně nastříkán načerno. Přilepil jsem ho taktéž k objímce chemoprenovým lepidlem.
- Tato krytka slouží k ochranně kolimátoru, když sundám dvojnásobné zvětšení. Musí být sundávací, proto jsem doma našel víčko od lahvičky peroxidu vodíku, které jako nástavec perfektně posloužilo. Stačilo vyříznout na víčku díru pro nasunutí na kolimátor a dovnitř tohoto víčka jsem vložil ochrannou krytku. Tu jsem pečlivě vytvaroval, aby se vešla přesně dovnitř. Krytku jsem k nástavci přilepil pomocí sekundového lepidla, ale pozor, musí být ze všech stran přístup vzduchu, jinak páry ze schnoucího lepidla vytvoří na stěnách i sklíčku neprůhledný bílý povlak.
- Polykarbonátovou krytku jsem testoval se zbrani s pružinou m120 na 10cm. Na krytce se udělaly menší prohlubně, ale bezproblému vydržela všech 10 zásahů. Jediná nepříjemnost této krytky je, že se dá snadno poškrábát, ale pokud jste opatrní, tak toto riziko je minimální.

Foto kolimátoru s oběma typy ochranných krytek:

Návod napsal Jeff, člen teamu www.chrudim.cz/airsoft.
zpět