Kliknutím se vrátíte na úvod webu











Rady a doporučení při servisu AEG zbraní

1. Základní pojmy a pravidla
2. Potřebné nářadí
3. Rozborka zbraní
4. Upgrade mechaboxu
5. Oprava nefunkční zbraně
6. Závěr


UPOZORNĚNÍ: Autor článku nenese žádnou zodpovědnost za možné poškození Vaší zbraně či zdraví způsobené při provádění níže popsaných postupů. Pracujete s plným vědomím toho, co děláte!


Rozdělání mechaboxu:

Než budete cokoliv rozdělávat, vezměte do ruky mechabox a uvolněte píst, tak, že si vezmete dva menší šroubováky a prostrčíte je dírou, kudy jde pastorek motorku. Jedním mírně posuňte motorové kolo ve směru otáčení a druhým odsunete západku zpětného chodu a prví šroubovák pustíte. Kola se protočí a píst bude vepředu

Jednodušší způsob je udělat přípravek pro vypouštění pístu, s kterým pouze zaháknete západku zpětného chodu a odsunete od motorového kola


Předchozí dva způsoby ale nejsou příliš šetrné na píst, proto je nejlepší řešení protáhnout skrz trysku šroubovák opřený o břicho a pomocí přípravku pro vypouštění pístu se uvolní západka zpětného chodu a píst se pomalu posune dopředu bržděn šroubovákem

Pokud máte příliš krátký šroubovák, tak použijte kulatinu dostatečné délky (průměr 5mm) a opřete si ji o nějakou desku, aby se vám druhý konec nezaryl do břicha

Odšroubujte z mechaboxu všechny šroubky a díly, které brání ho rozpůlit na dvě části. Tyto šroubky z II. mechaboxu

A tyto šroubky a díly z III. mechaboxu (lišta nahoře směrem dopředu, stejně tak i krytka u spouště)

- Nyní vám nic nebrání v otevření mechaboxu. Ale musíte postupovat opatrně. Pružina je v mechaboxu trochu stlačená a při neopatrném otevírání vám z něj vystřelí.
- Při otevírání postupujte takto: mějte mechabox na pevné podložce, držte jednou rukou válec a v druhé ruce mějte šroubovák, který je zastrčený v trnu pružiny (pokud je na to v mechaboxu díra). Tímto šroubovákem pomalu vytahujte horní díl mechaboxu, pořád kontrolujte trn pružiny. Můžete si pomoci i druhou rukou nadzvedávat přední část mechaboxu
- Až bude horní díl mechaboxu tak vysoko, že mezi obě půlky budete moci strčit prsty, opatrně vysuňte trn pružiny mimo mechabox. Až toto zdárně uděláte, můžete bez obav obě půlky mechaboxu oddělit.



Podložkování kol a instalace ložisek:

- Naprostá většina zbraní potřebuje pořádně vypodložkovat kola, nejdříve si nakupte podložky 12ks o alespoň dvou průměrech (0,1mm a 0,2mm) sehnatelných v každém lepším airsoftovém obchodě a postupujte podle tohoto návodu:
Správné vypodložkování kol

- Po vypodložkování kol je zapotřebí také seřídit přítlak motoru. Ten se vždy nachází zespodu pistolové pažbičky a je reprezentován buď imbusovým šroubkem na pažbičce nebo kleci motoru, nebo velikým šroubem u M4/M16 zbraní. Přítlak motoru u zbraní řady Kalashnikov se seřizuje imbusovým šroubkem, který je zapuštěný v závitu pro šroubek držící pažbičku.
- Nejdříve se motorek utáhne úplně nadoraz, poté se povolí o cca 2 - 3 otáčky a vystřelí se 2x na semi, poté se povoluje (utahuje) o cca 1/4 otáčky stejným způsobem, až se nalezne místo, kdy je motor nejtišší s největší kadencí zbraně.


- Při výměně ložisek je musíte do mechaboxu naklepat. Položte mechabox na gumovou či dřevěnou podložku. Použijte přípravek pro naklepávání ložisek. Lze zakoupit na stránkách guru-technology a každé ložisko jemnými údery naklepejte do mechaboxu!
- Pokud to nepůjde, můžete dát ložiska tak na 1 hodinu do mrazáku, kde se mírně zmenší a půjde to lépe (jak se ohřejí, budou mít původní velikost), nikdy nebruste otvory v mechaboxu.
- Pokud budou ložiska sama vypadávat, tak je musíte k mechaboxu přilepit lepidlem na ložiska či aspoň sekundovým lepidlem. Jestli jsou díry v mechaboxu příliš veliké, nezbývá jiná možnost, než koupit nový mechabox.


- Popřípadě lze použít dřívko, jako náhrada za přípravek pro naklepávání ložisek. Ložiska musejí být naklepána rovně.
- Při naklepávání kuličkových ložisek si dávejte pozor, abyste poklepávali celé ložisko a ne pouze vnitřní část (mohli byste ho zničit)



Instalace vzduchotechniky:

- Při instalaci vzduchotechniky vyzkoušejte zda hlava válce dobře sedí v pinech v mechaboxu (mechabox zamontovaný), pokud nezapadne, rozšiřte díry v hlavě válce.
- Dále vyzkoušejte, zda tryska hladce jezdí na hlavě válce (tryska musí být lubrikovaná silikonovým olejem), pokud bude dřít, více ji namažte, popřípadě zpilujte vevnitř (odstraňte předtím těsnění, pokud je má)


Vyzkoušejte, zda tryska dobře jezdí v hop-up komoře. Pokud drhne, zpilujte vnějšek trysky.

- Při instalaci hlavy pístu zakápněte závit na hlavě lepidlem, aby se neuvolnila. Pokud máte hlavu pístu s kuličkovým ložiskem, tak ložisko promažte vazelínou.
- Zavřete samotný píst do zašroubovaného mechaboxu a vyzkoušejte, zda v něm hladce chodí. Měl by se minimálně kvedlat v kolejničkách. Pokud by moc kvedlal v mechaboxu, tak to řeší buď koupě jiného pístu, který v něm lépe sedí, nebo nový mechabox. Na druhou stranu, pokud by v drážkách drhnul, musíte kolejničky na pístu zbrousit, aby chodil píst volně.


- Pokud nemáte NBU set vzduchotechniky, vyzkoušejte její těsnost v ruce tak, že zatěsníte otvor v trysce a budete tlačit píst směrem dopředu.
- Perfektně těsnící vzduchotechnika pouze stlačí vzduch ve válci a dál vás nepustí.
- U NBU vzduchotechniky toto nelze vyzkoušet, protože začíná těsnit až po pořádném nakopnutí pístu.



Promazání mechaboxu:

- Silikonovým olejem promazejte vzduchotechniku, tj. hlavu pístu, hlavu válce, válec a trysku. stačí udělat na těsněních a styčných plochách jemný film.
- Zbytek mechaboxu promazejte vazelínou (jemný film), tj. stěny mechaboxu, kola, ramínko podavače, zuby a drážku pístu, trn a mírně pružinu.
- Nesmíte namazat spoušťové kontakty a hop-up komoru!



Postup skládání mechaboxu:

Při skládání mechaboxu musí být pístové kolo v takové pozici, že horní ozubení na kole (to poloviční) musí být ve spodní části mechaboxu.
Západka zpětného chodu musí pružit o motorové kolo. Pokud vám samovolně vypadává, takto ji zajistěte kleštěma

Nejdříve si všechno připravte, dejte ruku na válec a druhou rukou zandejte do mechaboxu pružinu s trnem, na kterém je nasazený šroubovák pro lepší manipulaci. Ruku na válci nikdy nesundávejte.

Pomalu k sobě přibližujte obě půlky mechaboxu, začněte je spojovat k sobě od shora, aby vám nevylétnul trn s pružinou. Držte ruku na válci a díře (pokud ji mechabox má)

Rovnejte kola, spoušť a západku zpětného chodu tak, aby zapadli do příslušných děr


- Mechabox je správně složený, když obě půlky drží u sebe bez jakýchkoliv šroubků a bez sebemenší mezery mezi oběma půlkami.
- Zašroubujte mechabox a vyzkoušejte hladký chod trysky, tak, že ji stlačíte...
... a pustíte. Tryska se musí rychle vrátit do výchozí polohy.


Instalace hop-up komory:

- Hop-up komora slouží jako spoj mezi mechaboxem (respektive tryskou), hlavní s hop-up gumičkou a zásobníkem, který dodává kuličky. Její výměnu velmi dobře to popisuje následující článek:
Instalace hop-up komory do AK47 od firmy Pro-Win


<< 1 2 3 4 5 6 >>

Recenzi napsal Jeff, člen teamu www.chrudim.cz/airsoft.
zpět