Kliknutím se vrátíte na úvod webuZapojení mosfetu na základní kabeláž

V této části článku popíši přidání mosfetu, aktivní brzdy či procesorovky na původní kabely v AEG airsoftové zbrani.

1. Druhy spínání motoru AEG zbraní
2. Zapájení kabeláže na desku plošného spoje
3. Instalace univerzální kabeláže do mechaboxu
4. Zapojení mosfetu na základní kabeláž
5. Opravy a úpravy elektromechaniky v mechaboxu
6. Měření AEG zbraní a baterií


Zapojení kabeláže s mosfetem:

- Zapojení spínání s mosfetem na původní kabeláž je složitější, než základní kabeláž v AEG zbrani díky použití 5 vodičového zapojení na samostatném zařízení, kde je potřeba zjistit společný plus pro spínaní. Přijdete ovšem tímto zapojením o funkci napěťové stabilizace u mosfetů.
- Pro přidání mosfetu do AEG airsoftové zbraně se musí dostat až se spoušťovým kontaktům pro změnu zapojení kabelů, v některých mechaboxech to zahrnuje pouze vytažení mechaboxu (mechabox III, VI, VII), jiné mechaboxy se musejí otevřít (mechabox I, II, VIII).
- Stejné zapojení jako mosfet má i Aktivní brzda, včetně jejich Extreme variant. Procesorovku takto nelze zapojit.
- Na obrázcích pod tímto textem je schéma zapojení základní kabeláže při koupi zbraně a upravené zapojení základní kabeláže s mosfetem.


VAROVÁNÍ: nikdy nepoužívejte trafo páječku na výrobu kabeláže s mosfetem, ten je citlivý na vysoké proudové špičky, které tato pájka vytváří a může se s ní mosfet, aktivní brzda i procesorovka zničit. Pro bezpečné pájení použijte pájecí stanici nebo alespoň pájecí pero.


Schéma zapojení základní kabeláže

Schéma zapojení základní kabeláže s mosfetem či aktivní brzdou s jedním signálním vodičem
Upravené schéma zapojení pro zbraně AUG a P90

Oranžové zakroužkování signálů na DPS samostatných zařízení (procesorovky nelze takto zapojit)

UPOZORNĚNÍ: Autor článku nenese žádnou zodpovědnost za možné poškození Vaší zbraně či zdraví způsobené při provádění níže popsaných postupů. Pracujete s plným vědomím toho, co děláte!


Úprava zapojení základní kabeláže:

Základní kabeláž s průžezem 1.5qmm do mechaboxu v.2 určená pro vedení do pažby s rozpojkou
Vyndejte ze zbraně mechabox v.3, kdy i zvenku lze upravit zapojení kabelů bez rozborky mechaboxu
Popřípadě mechabox v.3 rozdělejte a vyšroubujte tyto 3 šroubky ze spouště zde, zde a zde.
Odpájejte starý kabel z jednoho kontaktu, jeden vede od motoru, druhý vede od baterie, pocínujte je a nezapomeňte před pájením na kabely navléknout stahovací bužírku
Takto připájejte kabely na kontakt, co největší plochou k sobě
Převlíkněte bužírku a takto ji smrštěte pomocí hrotu pájky na cca 200°C nebo horkovzdušnou pistolí/topinkovačem, i plamen ze zapalovače lze použít
Na druhý kontakt připájejte tenký 0.22qmm signálový vodič co povede do samostatného zařízení
Podobný postup aplikujte i pro základní kabeláž pro mechabox v.2
U kabeláže pro mechabox v.2 je nutná rozborka mechaboxu a úprava zapojení kabelů, kde oba plusové zapojíte na jeden kontakt spoušťového domku jako referenci pro sepnutí mosfetu
Ukázka hotové upravené základní kabeláže bez propojky s mosfetovým spínáním


Využití základní kabeláže:

I když zrovna nevyužijete základní kabeláž pro spínání motoru, pro vedení signálu od spoušťového domku k mosfetu jsou vhodné i čínské základní kabely, nejvíce se toho využívá u mechaboxu v.3, kdy se signál z kontaktu přivede na samostatné zařízení a druhý kabel se napojí kdekoliv na plus
Červený plusový kabel je společný potenciál jak pro motor a baterii, tak pro referenci spínání kontaktů, proto ho lze kdekoliv napojit a takto na něj připájejte další kabel
Zaizolujte toto spojení stahovací bužírkou kterou předem navlečete na oba kabely
Pokud chcete například využít vývod na pažbu, využijte druhý konektor, ale vždy ten nevyužitý zakrytujte kvuli možnosti zkratu
Pokud vlastníte více zbraní s různými konektory, můžete buď vše vyměnit nebo použít redukci, hodí se také pro půjčení baterie přímo na airsoftové akci.
Téměř všechny druhy redukcí lze také koupit v eshopu www.JeffTron.cz


Závěr:

- Úprava a instalace zařízení na základní kabeláž je již poměrně složitá na pochopení i výrobu, doporučuji tuto úpravu pouze na kvalitní značkové kabeláže o vnitřním průměru vodičů 1-1.5qmm.
- Stačí vést pouze jeden signálový vodič, plus je jako reference spínání, pokud se správně spojí, může se tím ušetřit místo či propojka. Multimetrem v pípacím módu musíte určit správný signálový vodič na desce zařízení.
- Zapojení samostatného zařízení s 5 vývody kabelů (1xkontakty, 2x motor, 2x baterie) je nicméně složitější na pochopení a náročnější na správnost zapojení než u univerzální kabeláže, která má je 6-ti vodičové vedení kabelů s kvalitními měděnými vodiči se silikonovou izolací.
- Samostatný mosfet, aktivní brzdu či procesorovku můžete zakoupit v eshopu www.JeffTron.cz či jeho smluvních partnerů (ne všichni partneři mají kompletní sortiment zařízení).


<< 1 2 3 4 5 6 >>

V srpnu 2012 článek napsal Daven, člen týmu Airsoft Team Chrudim.
zpět