Kliknutím se vrátíte na úvod webu











Uživatelský návod pro nabíječku MW6168

- V tomto návodu popíšu jak správně manipulovat s mikroprocesorovou nabíječkou MW6168.
- Ta je totiž mezi airsofťáky velmi rozšířená z důvodu skvělého poměru cena/výkon.
- Nabíječku lze sehnat již za 350 Kč v GM elektonic popřípadě trochu dráž v Tipě. Koupit ji můžete v mnoha obchodech, ale její cena někdy překročí i 1000 Kč, i když je to to samé zařízení.
- Bohužel velmi mnoho lidi si neví rady jak správně ovládat tuto nabíječku, proto zde popíši všechny úskalí při používání této nabíječky.



Technická data:

- Použití pouze pro NiCD a NiMH 2 - 10 článkové akupacky (napětí 2,4V - 12V)
- Pulzní nabíjecí proud 500 mAh nebo 1000 mAh
- DeltaV detekce pro automatické ukončení nabíjení
- Ochranný 6-ti hodinový časovač
- Funkce pomalého vybíjení
- Ochrana proti přepólovaní akumulátoru
- Kapkovité nabíjení po nabití akumulátoru
- Napájení z 230V nebo přes adaptér v autě na 12V (maximálně pro 6 článkový akupack, některé typy tento adaptér nemají)
- Pro nabíjení slouží veliký Tamiya konektor, krokosvorky, napájecí konektor 2,1mm



Obsah balení:

Celý obsah balení

Samotná nabíječka s ovládacím panelem

Klíč pro otáčení koleček na ovládacím panelu nabíječky

Veliký Tamiya konektor

Krokosvorky pro univerzální připojení konektorů

Krokosvorky bez silikonové ochranné bužírky

Napájecí konektor 2,1mm (přijde zapojený v nabíječce)

Pro zapojení těchto konektorů je na výstupu nabíječky tento konektor

Pozice připojení je jednoznačně určena vnitřním zámkem v konektoru a šipkami na obou konektorech

Zapojení se provádí pouhým vtlačením obou konektorů do sebe

Pro napájení nabíječky slouží klasický konektor do 230V zásuvky

Pro napájení také slouží autoadaptér (u některých druhů nabíječek se nenachází), lze s ním nabít maximálně akupack o velikosti 6 článků


Nastavení nabíječky:

1. - Na levém kolečku se pomocí klíče otáčením nastavuje počet článků pro nabíjení, v tomto případě 7 článků (8.4V baterie). Pokud vlastníte 9 článkový akumulátor (10.8V) nastavte na nabíječce 10 článků. Pro nastavení správné polohy musí v kolečku cvaknout.
2. - Na pravém kolečku se nastavuje nabíjecí proud, v tomto případě 500 mAh. Jeho velikost volte podle kapacity akumulátoru v rozmezí 0,25C - 1C (C značí kapacitu akumulátoru). Přibližnou dobu nabíjení si můžete vypočítat z této stránky. Doba nabíjení nesmí přesáhnout 6hodin. Šetrnější je nabíjet akumulátor menším proudem.
3. - Vybíjení akumulátoru. Podržte tlačítko cca 2 sekundy, a barva na diodě (4.) se změní na oranžovou. NiCD akumulátory je zapotřebí před každým nabíjením vybít, u NiMh toto není nutné, ale občasné úplně vybití jim prospěje. Vybíjecí proud je cca 150 mAh, takže u plně nabitého akumulátoru může vybití trvat i několik desítek hodin. Pro rychlejší vybíjení doporučuji postavit vybíječku.
4. - Indikační LED dioda. Červená barva značí nabíjení, žlutá vybíjení, zelená nabitý akumulátor. Po připojení akumulátoru ho nabíječka ihned nabíjí (červená). Při svícení zeleného tlačítka můžete akumulátor odpojit, nijak mu ale neuškodí, když na něj zapomenete a necháte ho v nabíječce třeba pár dní. Právě naopak, je lepší ho nechat déle v nabíječčce (svítí zelené světlo), protože se akumulátor dobíjí kapkovitě a tím se srovnají jednotlivé články a nedochází u něj k samovolnému vybíjení.



Časté problémy a jejich řešení:

- Jak jste si všimli, tak se na nabíječce nenachází malý Tamiya konektor. Pro nabíjení akumulátorů s tímto konektorem máte dvě možnosti: použití redukce z velkého konektoru nebo přepájení konektoru na nabíječce.
- Při přepajování konektoru doporučuji odstranit krokosvorky a místo nich dát nový konektor, bílý proužek na kabelu od nabíječky značí plusový kabel. POZOR velký a malý konektor mají přehozené polarity
- Při nabíjení na 500 mAh nabíječka přerušovaně "píská". Nemusíte se ničeho bát není to vada, toto dělá každá nabíječka.
- Vzadu na nabíječce je tabulka s výstupním napětím pro jednotlivá nastavení kolečka (1.). Všimněte si, že je vyšší než je nominální napětí u akumulátoru a tak je to správně, protože se akumulátory musejí dobíjet vyšším napětím.
- Pokud se vám po pár minutách nabíjení ukončí nabíjení (zelené světlo), a akumulátor je vybitý, tak nabíječka chybně detekovala pokles napětí na akumulátoru. Proto zahajte nabíjení akumulátoru znova, pokud se to opakuje, nastavte vyšší nabíjecí proud.
- Akumulátor se ke konci nabíjení zahřívá. Toto je normální, protože se dodavaný proud z nabíječky mění na teplo, jelikož ho již téměř nemá kam uložit. Pokud je ale teplota akumulátoru tak veliká, že na něm nedokážete udržet ruku, ihned ukončete nabíjení. Příště volte nabíjení nižším proudem.
- Po připojení akumulátoru k nabíječce nesvítí žádné světýlko. Problém může být v otočené polaritě akumulátoru, špatných kontaktech, nezapojené nabíječce v elektrické sítí, nastavení koleček na nabíječce v mezi poloze.
- Po připojení akumulátoru bliká červené světlo (1.). Problém může být v nastavení koleček na nabíječce v mezi poloze, popřípadě je nastaven špatný počet článků, někdy to i značí poškozený akumulátor.
- Nabíječka nabíjí akumulátor přes vypočítaný čas. Pokud je to déle než hodina, odpojte akumulátor. Zvláště u vysokokapacitních NiMh akumulátorů a nastavení nabíjecího proudu 500mAh nemusí nabíječka detekovat pokles napětí DeltaV, proto neukončí nabíjení. Příště nastavte nabíjení na 1000 mAh.


Dne 21.1.2010 napsal návod Jeff, člen teamu www.chrudim.asteam.cz.
zpět