Kliknutím se vrátíte na úvod webuRady a doporučení při servisu AEG zbraní

1. Základní pojmy a pravidla
2. Potřebné nářadí
3. Rozborka zbraní
4. Upgrade mechaboxu
5. Oprava nefunkční zbraně
6. Závěr


UPOZORNĚNÍ: Autor článku nenese žádnou zodpovědnost za možné poškození Vaší zbraně či zdraví způsobené při provádění níže popsaných postupů. Pracujete s plným vědomím toho, co děláte!


Sežeňte si informace:

- Než se poprvé pustíte do rozdělávání své zbraně, musíte si o ní sehnat dost informací. Nikdy nesmíte rozdělávat zbraň, aniž byste nevěděli jak na to.
1. Sežeňte si na internetu návod na rozborku své zbraně. Nejdříve si projděte web www.airguns.cz, www.mechbox.com a tyto stránky, zda tam není rozborka na vaši zbraň nebo jí typově podobnou.
2. Pokud jste na výše uvedených stránkách nic nenašli, tak použijte vyhledavač Google, zaškrtněte, že chcete "prohledat web" (v češtině toho moc nenajdete) a zadejte do něj označení své zbraně (např. RK-03, M15A4 carbine CA, CM.042, ...) a za to slova jako "takedown", "disassemble", "review". Popřípadě využijte video portál www.youtube.com.
3. Najde to spoustu anglických odkazů, otevřete několik stránek s co nejrelevantnějšími nadpisy a hledejte obrázkový (video) postup na rozborku vaší zbraně. Pokud neumíte anglicky, tak nevadí, většinou stačí na pochopení pouze obrázky. Popřípadě můžete použít automatický překladátor, ale syntaxe nebude přesně odpovídat češtině, někdy i význam slov bude úplně změněn.
4. Pokud to nic nenašlo, tak zkuste vyhledat rozborku na podobnou zbraň, tj. M4 se od M16 téměř neliší stejně tak jako AK47 od AK74, ...
5. Při nalezení správné rozborky si ji pořádně prostudujte a při demontáži stále nahlížejte a postupujte přesně podle návodu.Moje rady před rozborkou:

- Pokud chcete poprvé rozebírat svoji zbraň zajděte si za nějakým kamarádem, co má alespoň nějaké zkušenosti s rozebíráním zbraní, popřípadě je manuálně zručný. Ve dvou lidech vá to půjde daleko lépe.
- Úplně nejlepší by bylo zajít se zbraní za zkušeným technikem a koukat mu přes rameno, popřípadě se vyptávat na věci, co vám nejsou úplně jasné.
- Pokud si nejste jistý, tak si každý postup rozborky nafoťte, pomůže to pak při sborce.
- Všechny vymontované díly si pečlivě dávejte do připravené krabice, drobné díly dávejte do pytlíčků, aby se vám nepoztrácely či nesmíchaly dohromady. Poztrácené díly se většinou dost těžko a draze shánějí.Rady pro zbraně řady M4/M16:

Pokud máte zbraň s plastovým tělem, tak pro vytažení hlavně stačí vystřelit na semi (píst musí být v přední poloze), vytáhnout zadní čep z těla a zbraň takto opatrně "zlomit"

Pokud máte zbraň s kovovým tělem, tak naopak musíte vytáhnout přední čep a takto vysunout horní část těla směrem dopředu. Dávejte si pozor na hop-up komoru (pokud máte baterii vepředu, tak i na kabeláž)

Pro vytažení čepu nad spouští doporučuji použít vyrážeč čepů. Dávejte si pozor, abyste čep vytahovali ze správného směru, na jednom konci má vroubkování a to musí jít z těla ven jako první.

Pro lepší vytažení mechaboxu z těla zbraně dejte přepínač střelby do mezi polohy save - semi

A mechabox vytáhněte z těla zadní částí směrem nahoru (chce to trochu grifu a síly)

Dávejte si dobrý pozor, aby červený kabel (či černý kabel u kabelů do přadpažbí) nezasahoval do prostoru pastorku, ten by ho jinak úplně rozcupoval

Při vkládání motorku do pažbičky si dejte veliký pozor na rozmístění kabelů. Červený i černý kabel musí vést zadní částí pažbičky, černý nahoře a červený dole. Červený kabel nesmí zasahovat do díry vedoucí do mechaboxu

Kabely musejí být na motorku takto zapojeny, kladná polarita motorku je u jednoho kontaktu označena červenou barvou nebo znamínkem +. Při zapojovýní a odpojování konektorů si pomožte malými kleštěmi.


Rady pro zbraně řady AK47/74:


Horní lišta je většinou na mechaboxu dost na tuho nasazená, doporučuji ji takto vytáhnout pomocí šroubováku (pozor na ruce)
Soustrojí pro přepínání režimu střelby je poměrně složité a proto musíte mít všechny zuby správně sesazené. Na této fotce zuby z kulisy přepínače doléhají přesně na protilehlé zuby ze systému přepínání. Kabely musejí jít bokem mechaboxu, ne zadem.

- Na druhé straně mechaboxu se systém přepínání skládá ze 3 částí. Nalevo je obrácená část z předchozího obrázku. Díl napravo zajišťuje zajištění spouště při SAVE režimu, část s kulatým dílkem musí jít ven. Nakonec se na oba díly položí střední díl, zase zuby musejí přesně doléhat od kraje (pokud by se zuby přecvakly trochu vedle, přepínání režimů střelby by nefungovalo správně).
- Vyzkoušejte funkčnost mechaboxu a přepínání režimu střelby hned, než mechabox vložíte nazpátek do těla, předejdete tím zbytečné práci při nefunkčnosti mechaboxu.

Při vkládání mechaboxu do těla zbraně si dávejte pozor na umístění kabelů, musejí vést podél těla a nesmí nijak bránit mechaboxu či mechanismu pro přepínaní režimu střelby

Pro protažení kabelů v zadu je drážka

Jako první namontujte přepínač režimu střelby a vyzkoušejte jeho bezproblémový chod

<< 1 2 3 4 5 6 >>

Recenzi napsal Jeff, člen teamu www.chrudim.cz/airsoft.
zpět